Győztesek, elnökök, királyok, császárok
A számtalan cserkészvezető és élsportoló mellett sokan nyernek tanulmányi versenyeket és jeleskednek művészeti vetélkedőkön is. A Piarinsta Blog előszeretettel osztja meg a közösségi médián megjelenő közönségszavazásokat, melyeknek gyakori résztvevői, főleg művészeti projektekkel, piarista diákok - legutóbb Markó Mátyás rajzát promotáltuk. Versenyzőinkre rendkívül büszkék vagyunk, róluk az iskolai honlap Versenyeredmények elnevezésű füle alatt szoktunk megemlékezni, melyet mindenkinek ajánlunk böngészésre. Mi a helyzet azonban az iskolai versenyek győzteseivel? Róluk ejtenénk szót a következőkben összefoglaló jelleggel.
Kezdjük rögtön a császárral! Bán tanár úr szervezésében már hetedik alkalommal került megrendezésre a Császárok Klubja házi történelemverseny. A Császárok Klubja témája idén a római császárok voltak, ezért a vetélkedő alapítója és játékmestere is római tógára emlékeztető öltözéket vett fel. Az elődöntőbe jutott versenyzők és az általuk bemutatásra választott császárok a következők:
Dér Ambrus (8.b) - Tiberius;
Maróti-Agóts Mátyás (12.a) - Heliogabalus;
Nádas András (12.a) - Nagy Theodosius;
Szabó Lukács Iván (11.a) - Marcus Aurelius.
Az elődöntőket és a döntőt idén is a gimnázium tanulói és tanárai előtt rendezték meg a tornateremben. Az első elődöntőben a 11.-es Szabó Lukács Iván 8-1-re győzött a 8.-os Dér Ambrus ellen. A második elődöntőben két 12.-es osztálytárs és egyben két korábbi császár csapott össze: a 2021-es győztes Maróti-Agóts Mátyás és a 2023-as győztes Nádas András, a regnáló császár. Úgy tűnt, hogy a második elődöntő is sima lesz, és Maróti-Agóts Mátyás megakadályozza a címvédést. Nádas András azonban az utolsó két kérdés helyes megválaszolásával egyenlített, úgyhogy jöhetett a hosszabbítás, ahol egy kérdésen dőlt el a győzelem és a döntőbe jutás. A hosszabbításban feltett kérdésre Maróti-Agóts Mátyás rossz választ adott, ezzel Nádas András 5-4-re megnyerte a második elődöntőt. A döntőben megismétlődött a tavalyi párosítás: akkor Nádas András szoros küzdelemben, 5-4-re győzött Szabó Lukács Iván ellen. Az idei döntőben Szabó Lukács Iván visszavágott a tavalyi vereségéért és 5-2-re győzött: ezzel továbbra sem sikerült egyetlen korábbi császárnak sem újra győzni, és továbbra sincs 12.-es győztese a Császárok Klubjának. Az osztálytársai magasba emelték Szabó Lukács Ivánt, aki olyat vitt végbe, amit még senki a Piarista Gimnázium 307 éves fennállása alatt, ugyanis alig néhány perccel azután, elnyerte a császári címet, kiderült, hogy a gimnázium tanulói őt választották a diákönkormányzat elnökének.
Mert ha már van császár, kell elnök is, nem? Az iskolai demokratikus működés lehetővé teszi, hogy egy intenzív kampányidőszak után a diákság érdekképviseleti vezetőt válasszon magának. A Diákönkormányzat elnökének beleszólása van az iskola hivatalos dokumentumainak elfogadásába, lehetősége van egyeztetni az iskolavezetéssel, koordinálni az osztályok képviselőinek működését, kapcsolatot teremteni a budapesti és az országos önszerveződő diákmozgalmakkal. Az elnök munkáját harag és részrehajlás nélkül segíti az iskola sajtósainak csapata, mely a valódi demokrácia látszatát kínálva megjelenési lehetőséget nyújt a DÖK-ös programok reklámjai, az elnök megszólalásai, sőt, vitatható módon a valódi diákdemokrácia kérdéskörét firtató tanári véleménycikkek számára is.
Elnök, császár, király. A király nem tanulmányi teljesítménye révén lép trónra a Piarista Gimnáziumban, itt csak a nyers erő számít. Négy indulót köszönthettünk a IV. Kondi Királyai Versenyen: Berecz Barnabást (11.b), Horváth Bernátot (11.b), Pogácsás Ádámot (11.a) és Bán Róbert tanár urat. A versenyről egy korábbi cikkünkben már beszámoltunk, lényeg a lényeg, a ráadásban megrendezett januári döntőben Pogácsás Ádám kapta meg a királyi címet. Szóval a király, mint rang, kipipálva... Kinyomva?
A neves rangok viselői már karbatett kézzel nézhették, ahogy az újdonsült iskolai verseny, a Posta tanár úr által életre hívott Prezentációs Verseny újabb győzteseket, igazi viktorokat állít a rivaldafénybe. A Preziversenyen kutatási témájukat bemutató diákcsapatok indulnak, közülük alsós és felsős győztest is hirdetnek - tavaly egyenesen koronáztak! Idén az egyik márciusi pénteki nap délutánján került sor a megmérettetésre. A verseny döntője során hallhattunk érdekes témákról, különleges jelenségekről.
A sort az alsósok kezdték meg a Generative art-tal, amely "egy olyan művészeti forma, amely algoritmusok, véletlenszerűség vagy számítógépes programozás segítségével jön létre, gyakran a művész által meghatározott szabályok alapján" - mondja a ChatGPT. Az őket követő csapat egy kis kódfejtéssel érkezett, voltak ott németek, angolok, olaszok, lassan kész Európa-Bajnokság. Az utolsó alsós csapat egy fűültetési felvetést tárt a zsűri elé, nem kisebb célkitűzéssel, mint hogy zöldítsék a városokat. Az első felsős csapat pedig már egyből megdolgoztatta a (péntek 6. órára már kellően kifáradt) diákok agyát, mivel a fraktálok szépségeit mutatták be a közönségnek. A következő csapat Kalotaszegre kalauzolt el bennünket, olyan röpke 430km-re szeretett gimnáziumunktól, előadásukat néptánccal, élőzenével, valamint részletesen bemutatott népviseletekkel tették színesebbé. Végül, de nem utolsó sorban a pannóniai latin sírfeliratokról is hallhattunk egy s más érdekességet. (Személyes kedvencem az egyik csapattag nagymamája, aki kölcsönadott nekik/nekünk egy rakás muzeális értéket bemutatásra).
A zsűri a közönségszavazás figyelembevételével rövid egyeztetés után ki is hirdette az eredményt. A győztesek a Piarista Ajándékboltból is kaptak ajándékokat. A közönségszavazatot a latin sírfeliratok nyerték enyhe többséggel, a felsősök között a Commodus nevű csapaté lett a trófea (Szövényi Regő, Meskó Hunor, Káldy Ágoston, felkészítés: Kormos Zoltán), míg alsóban a Dekóderek, azaz a kódfejtéssel foglalkozó team lett a befutó: Szőkefalvi-Nagy Levente, Kárpáti Kázmér, Lukács Dániel lettek a Preziverseny alsós sztárjai, cárjai - az még nem volt, esetleg valami társuralkodói megfogalmazásban: választófejedelmei. Mindezek végeztével következett a jól megérdemelt ebéd.
Erre a tanévre talán már az összes neves cím és megérdemelt díj kiosztásra került. Megünnepeltük a legjobb teljesítményt nyújtókat és győztesnek választottuk a legtöbb szavazatot összeszedőket. Most, hogy már lassan mindenki visel valamilyen rangot és titulust, nyerteseknek és vezetőknek se szeri se száma, a kérdés már csak az marad, kinek a hátán másznak majd magasra a jövő vezetői. Ki ünnepli a segítői és reproduktív munkát végzőket? Mikor lesz hős és nyertes a kórustalálkozó ideje alatt este 10-ig tartó munkaideje után hazainduló konyhásnéni? Mikor köszönjük meg a dicsőségünk után takarítóknak a helytállást és fordulunk oda olyan társadalmi rétegekhez, kiszolgáló és kiszolgáltatott munkásokhoz (ilyen a természet is egyébként), akik nélkül nem is beszélhetnénk vezetői vagy győzelmi dicsfényről. Reméljük, a jövőbeni elnökök, királyok, császárok és a helyzet győztesei a titulus csillogása mögötti ijesztő felelősséget is meglátják majd. Mindezt persze nem a Piarista Gimnáziumban kell megtenni, de érdemes már itt elkezdeni.
Írta: Ágostházy Bercel, Szőke Máté // Piarinsta, Bán Róbert
Fotók: Pataki Domonkos, Farkas Olivér, Szekeres Péter, Pálffy Lóránt // Piarinsta




























.jpg)





.jpg)




Aktuális hírek

Újabb sikeres szereplés a Rajeczky Versenyen
Arany és kiemelt arany minősítések a XXIV. Országos Rajeczky Benjámin Énekversenyen.
2025. március 28.

A Katona László Galéria
Nemzeti ünnep az iskolában. Beszámoló és képgaléria következik a március 14-i megemlékezésről.
2025. március 20.