A pesti piaristák a Tanácsköztársaság idején
Szakál Ádám SP tanúr úr tanulmánya
Az első bekezdéseket idézzük:
"1918-ra az Osztrák-Magyar Monarchia a német birodalom szövetségeseként vereséget szenvedett az I. világháborúban. Nemcsak a hatalmas vérveszteség és az egyre nagyobb nyomor sújtotta a vesztes Magyarországot, hanem eddigi területi integritása
is megkérdőjeleződött.
Bár a piaristák egy része tábori lelkészként a hadsereget is megjárta és a rendtagok életszínvonala is romlott, a háború legnagyobb szenvedéseitől a rendtagok nagyrészt mentesek maradtak. Megélhetésük például, hála a különböző adományoknak és a mernyei birtoknak mindvégig biztosított maradt, sőt, ha lassabban is a tervezettnél, de még olyan beruházásokat is be tudtak fejezni jövedelmeikből, mint a pesti Duna-parti épület.
Az ország különböző területeinek ellenséges csapatok általi megszállása azonban már sokkal közvetlenebbül érintette a rendtartományt, hiszen Erdélyben, a Délvidéken és a Felvidéken nem kevés piarista intézmény került idegen területre. Miközben a rend vezetésének folyamatos gondot jelentett a kapcsolattartás az elszakadt házakkal, újabb, talán még bonyolultabb kérdésekre is gyors válaszokat kellett adnia, hiszen a területi kérdések mellett a társadalmi feszültségek is kiéleződtek a háborút vesztett országban. A gyors, forradalmi eseményekre és társadalmi változásokra a piarista rendnek folyamatosan újabb és újabb válaszokat kellett adnia, hiszen tanítórendként kikerülhetetlenül az adott társadalom bonyolult viszonyai között kellett működnie."
A 19 oldal terjedelmű tanulmány letölthető innen:
Aktuális hírek

Kollár János Bolyai-díjas
Öregdiákunk Bolyai János Nemzetközi Matematikai Díjat kapott a a varietások modulustereinek kutatásában végzett munkásságáért.
2025. április 13.

Dániel-játék 2025
Egész estés videófelvétel a piarista gimnáziumok és a Patrona Hungariae Gimnázium kórusainak közreműködésével a Piarista Kápolnában előadott hagyományos Dániel-játékról.
2025. április 11.